Crème de la crème

produkcja reklamowa | po naszemu

Nie będziemy cicho (o panelach akustycznych)!

Hałas. Nie zauważamy go, czy może przyzwyczailiśmy się do niego?

…a kiedy ostatnio prosiłeś o powtórzenie czegoś, bo niedosłyszałeś. Może w domu ktoś zwraca Ci uwagę na zbyt głośne ustawienie telewizora albo radio? Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów. Aktywny nawet podczas snu. O ile utrata wzroku przeraża, to o utracie słuchu raczej nawet nie pomyślimy. A przecież jest on podstawowym kanałem komunikacji z drugim człowiekiem. Słyszymy już w życiu prenatalnym. Brzmienie muzyki, śpiewu, czy szeptu; dźwięki natury – potrafią ukoić nerwy. A co z hałasem? Zmęczenie i rozdrażnienie, problemy ze skupieniem uwagi, bóle głowy, poczucie zagrożenia.

Hałas, uporczywy, o różnym natężeniu. Taki, na który nie mamy wpływu, a jednoczenie jesteśmy wystawieni na jego ekspozycję. W biurach, w urzędach, w miejscach użyteczności publicznej. W galeriach handlowych, w restauracjach. Jak można zaradzić temu niewidzialnemu zagrożeniu i czemu zajmujemy się nim na blogu drukarni wielkoformatowej / pracowni produkcji reklamowej? Panele akustyczne PET – właśnie ten produkt będzie odpowiedzią.

Cienki, 3mm panel akustyczny PET owinięty wokół kolumny nośnej w budynku.
Miejscom użyteczności publicznej, urzędom, biurom często towarzyszy nieintensywny, ale monotonny i uciążliwy hałas. (zdjęcie: mat. reklamowe Tockky)

Panele akustyczne PET

W Exad Pro cały czas poszukujemy nowych, ciekawych materiałów. Zastanawiamy się, jak kreatywnie wykorzystać nowy produkt, żeby móc naszym Klientom zaoferować więcej, niż inni. W czasie takich poszukiwań natrafiliśmy na panele z włókna politereftalanu etylenu, a następnie na firmę TOCKKY, która wśród różnych rozwiązań akustycznych posiada, też takie – panele akustyczne PET.

Rozcięte panele akustyczne PET. Exad Pro produkcja reklamowa.
Panele akustyczne PET dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej oraz w różnych grubościach. Na zdjęciu 9mm próbki paneli Tockky rozcięte w Exad Pro.

Do produkcji paneli PET wykorzystuje się włókno polimerowe, które, w znakomitej większości pochodzi z „plastikowych” butelek poddanych recyclingowi. Produkowane są metodą wykrawania igłowego, w tym procesie nie powstają ścieki czy toksyczne emisje rozpuszczalników lub klei. Panele akustyczne PET wyglądem przypominają mocno zbity filc; porowatość sprawia, że panele PET charakteryzują się bardzo dobrą dźwiękochłonnością oraz są izolatorami termicznymi. Są trudno palne i nie chłoną wilgoci.

Zastosowanie akustycznych paneli PET

Panele akustyczne PET są bardzo wdzięcznym materiałem do wykorzystania w nowoczesnym designie, w projektowaniu wnętrz – zarówno tych publicznych, jak i prywatnych. Dla profesjonalnego wykorzystania, gdzie potrzebna jest odpowiednia dokumentacja, oczywiście wykonuje się specjalistyczne badania akustyczne. Jednak wiedza o akustyce jaką posiadają architekci czy projektanci wnętrz już pozwala na korzystne zastosowanie omawianych paneli PET.

Umieszczenie paneli akustycznych na ścianach to oczywiście podstawowe wykorzystanie tego materiału. W Exad Pro oferujemy możliwość docinania ich, zaczynając od prostych kształtów, a kończąc na fantazyjnych „esach-floresach”. Nasz cutter CNC o polu roboczym 320x350cm pozwala na obróbkę pełnych arkuszy (1220x2440mm) w sposób ciągły – obszar stołu roboczego pozwala na obróbkę kolejnego panela, podczas zdejmowania poprzedniego.

Panele akustyczne PET. Wycięcie skomplikowanego kształtu w materiale.
Panel akustyczny PET. Wycięcie kształtu (logo Indonesia) i wypchnięcie do przodu.
Zastosowanie panelu akustycznego PET w biurze.
Panel akustyczny PET z naklejonymi cieńszymi pasami (zdjęcie: mat. reklamowe Tockky).

Nasz park maszynowy pozwala na nadawanie panelom akustycznym PET dodatkowej trójwymiarowości nacinając je pod różnymi kątami. Dzięki temu można nadać ścianom we wnętrzach dodatkowej faktury. Podstawową zaletą jest cięcie nożem, co w przeciwieństwie do cięcia piłą lub frezowaniem, nie powoduje nadtapiania krawędzi, a w związku z tym nieestetycznego wykończenia, a prawdopodobnie nawet dyskwalifikującego.

Panel akustyczny PET. Wzór - nacięcie za pomocą cuttera CNC.
Panel akustyczny PET z wcięciem 90°. W Exad Pro możemy zaproponować wcięcia pod kilkoma kątami ( m.in. 30°, 45°, 60°)

Panel akustyczny PET może zostać kreatywnie wykorzystany przy projektach oryginalnych mebli. Design, kolor, faktura i własności akustyczne: tak spersonalizowane meble biurowe lub znajdujące się w przestrzeni typu openspace – to świetny pomysł, który z pewnością zostanie doceniony przez użytkowników takich miejsc.

Komoda ze sklejki. Drzwi oklejone panelem akustycznym PET dociętym do kształtu tabliczki czekolady.
Wizualizacja projektu komody ze sklejki i paneli akustycznych PET. Projekt wykonany przez studio projektowe 4missionDESIGN.
Projekt komody ze sklejki. Panele akustyczne PET jako ozdobny ornament frontu.
Wizualizacja projektu komody RTV ze sklejki i paneli akustycznych PET. Projekt wykonany przez studio projektowe 4missionDESIGN.
Projekt komody RTV. Panele akustyczne PET jako ornament frontu.
Wizualizacja projektu komody RTV ze sklejki i paneli akustycznych PET. Projekt wykonany przez studio projektowe 4missionDESIGN.

Prostym zastosowaniem bezsprzecznie wpływającym na akustykę w przestrzeniach biurowych jest wykonanie ekranów z paneli PET stawianych pomiędzy stanowiskami. Mogą być to proste, płaskie elementy, ale mogą także przybierać ażurowe wzory, motywy geometryczne, a składając kilka kolorów paneli PET można nawet uzyskać grafikę.

Wycinanie ażurowego wzoru w panelach akustycznych PET.

Panele akustyczne są lekkie, w związku z tym, sprzyja to w wykorzystaniu ich własności dźwiękochłonnych, niwelując niepożądane odbicia dźwięków od sufitów. Można wykonać proste wyspy lub „żyletki”, albo ciekawe konstrukcje przestrzenne. Takie elementy mogą zahaczać jedynie o miano sztuki nowoczesnej, a na pewno nadadzą miejscu charakteru i oryginalności. Wszystkie elementy tego typu możemy wykonać w naszej pracowni produkcji reklamowej Exad Pro.

Panele akustyczne PET podwieszone pod sufitem.
Panele akustyczne PET w formie „żyletek” pod sufitem (zdjęcie: mat. reklamowe Tockky).

Twoje projekty z paneli akustycznych.

Zapraszamy do współpracy architektów i projektantów wnętrz. Możemy wykonać próbne cięcia, a także pomożemy naszym doświadczeniem w obróbce paneli akustycznych PET. W ofercie Exad Pro znajdziesz panele marki Tockky, ale wycinamy również w powierzonym materiale, który dostarczysz. Jesteśmy otwarci na stałą współpracę jak i pojedyncze zlecenia. Do zobaczenia!

Panel akustyczny nabiurkowy w stylu art-deco. Projekt i produkcja Exad Pro.

Nie będziemy cicho (o panelach akustycznych)!

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin