Crème de la crème

produkcja reklamowa | po naszemu

Druk sublimacyjny. Bezpośrednio i szybko.

Druk sublimacyjny jest jedną z technik druku oferowanych przez drukarnie wielkoformatowe. W Exad Pro, w Poznaniu, oferujemy usługi druku sublimacyjnego. Czym jest ta technologia druku i jakie są jej zalety? Dlaczego druk sublimacyjny to doskonała opcja w produkcji grafiki targowej? I co ciekawego robiliśmy na naszej sublimacji?

Ploter drukujący w technologii sublimacji bezpośredniej.
Park maszynowy Exad Pro: ploter do bezpośredniego druku sublimacyjnego wraz z piecem.

Technologia druku sublimacyjnego.

Technologia cyfrowego druku sublimacyjnego bezpośredniego polega na naniesieniu atramentu na tkaninę poliestrową. Następnie nośnik z nadrukiem umieszczany jest w specjalnym piecu, w którym uaktywnia się barwnik. Sublimuje i wnika w otwarte pod wpływem temperatury włókno poliestrowe. Proces przebiega (zależnie od materiału) w temperaturach zakresu 160 – 200°C. W ten właśnie sposób otrzymujemy wysokiej jakości obrazy i grafiki.

Wydruk sublimacyjny na tkaninie. Przed i po wygrzaniu.
Wydruk na ploterze do sublimacji bezpośredniej. Wydruk przed i po procesie wygrzewania.

Druk sublimacyjny, w przeciwieństwie do innych technik (druk solwentowy, druk UV, druk lateksowy) wnika w tkaninę, zabarwiane są pojedyncze włókna. W innych metodach druk nanoszony jest powierzchniowo, wżera się w powleczenie mediów (baner winylowy) lub atrament na bazie żywic zostaje połączony i utwardzony na materiale za pomocą lamp UV.

Atramenty sublimacyjne pozbawione są rozpuszczalników; produkowane są na bazie wodnej lub olejowej, co czyni druk sublimacyjny metodą ekologiczną. Wydrukowane materiały nie mają charakterystycznego dla druków solwentowych lub UV zapachu.

Wydruki sublimacyjne charakteryzują się bardzo żywymi, nasyconymi barwami, a przy wysokiej zawartości poliestru kolory są nawet jaskrawe. Szczególnie widoczne jest to, gdy zadrukowywany jest materiał flagowy – zazwyczaj będący 100% poliestrem. Są odporne na ścieranie – ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, barwią całą tkaninę; a nie są jedynie nanoszone na powierzchnię. Wykazują się bardzo dobrą odpornością na blaknięcie czy spieranie.

Sofa z indywidualnym okryciem drukowanym za pomocą technologii druku sublimacyjnego.
Jeden z wielu nietypowych projektów jakie zrobiliśmy w Exad Pro. Druk sublimacyjny na tkaninie obiciowej. Wydruk nie ściera się, nie brudzi odzieży użytkowników.

Druk sublimacyjny – zalety w grafice targowej.

W Exad Pro specjalizujemy się w grafice targowej. Zdecydowaliśmy się zaoferować naszym Klientom właśnie ten rodzaj druku. Dlaczego?

Po pierwsze; technologia ta jest technologią ekologiczną. Produkujemy grafikę na różne, największe europejskie imprezy targowe. Warto być w awangardzie dzisiejszego, nowoczesnego i odpowiedzialnego prowadzenia biznesu i produkcji. Wiemy, że nie jest to też bez znaczenia dla firm, z którymi współpracujemy. Staramy się zapewnić najlepsze usługi druku i produkcji reklamowej z poszanowaniem tych wartości.

Po drugie; zadruk na tkaninach zadaje szyku. Wysokiej jakości wydruk grafiki reklamowej zyskuje jeszcze bardziej, gdy jest naniesiony na dobrym materiale. Szlachetność materiału, splot, połysk, mięsistość – wszystko to „dostajesz” wraz z wyborem opcji druku sublimacyjnego. Wpływa to na jeszcze lepszy odbiór drukowanych treści. Tkaniny są lżejsze i lepiej się układają – co nie jest bez znaczenia w wykorzystaniu ich na stoiskach targowych. Czy to w systemach podwieszeń targowych, czy obijając całe ściany. Stoiska wykonywane są szybciej: nie trzeba malować dużych powierzchni ścian, czekać, aż wyschną. Wystarczy szkielet, na który zostanie nabita tkanina z już przygotowaną grafiką.

Wydruki na tkaninie typu blackback. Szybki i elegancki wystrój wnętrza salonu, sklepu, lokalu usługowego.
Wydruk sublimacyjny na tkaninie typu blackback pokrywający całe ściany. Grafika wykonana na zlecenie Smart Design Expo.
Druk ścian pawilonu na wystawę „Willmann. Opus Magnum”. Grafika wykonana na zlecenie Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wydruk sublimacyjny na materiale flagowym z docięciem do żądanego kształtu. Grafika wykonana na zlecenie Smart Design Expo.
Druk do podświetleń. Zamontowany na aluminiowej kostce podwieszanej pod sufitem.
Druk na tkaninie do podświetleń, obszycie kedrem. Kostka systemowa z profili aluminiowych. Grafika wykonana na zlecenie H2 messebau.

W branży targowej, zdarzają się sytuacje, kiedy w ostatniej chwili coś się zmienia. Bezpośredni druk sublimacyjny jest szybszy, niż zadruk w technologii sublimacji transferowej. W tym typie druku, barwnik nanosi się na papier transferowy. Następnie papier zdejmuje się z plotera drukującego i zakłada na potężny kalander. A czas biegnie. Zdarzały nam się sytuacje, kiedy wydruk na tkaninie, prosto z pieca, pakowaliśmy w plecak. Chwilę potem razem z montażystą leciał w samolocie na drugi koniec Europy. Tam po rozpięciu i naciągnięciu na ścianie czy ramie wyglądał idealnie. Rzecz nie do wykonania w przypadku innego rodzaju druku, nie wspominając nawet o materiale innym, niż tekstylny.

Co jeszcze?

Możliwość druku na różnego typu tkaninach daje oszałamiające pole popisu kreatywności. Możesz zaproponować Klientowi, właściwie wszystko. Standardowo – worki, flagi plażowe, poduszki, leżaki. Firmowe maskotki wypełnione styropianowymi kulkami lub olbrzymie puffy w kształcie promowanego produktu – wielka puszka czy butelka, nawet samochód… cóż, nie ma mowy, abyśmy wymienili wszystko, co możemy zrobić…

Puff lub maskotka firmowa. Produkcja. Druk sublimacyjny na tkaninie, obszycie, wypełniacz styropianowy.
Złapaliśmy… bakcyla. Druk sublimacyjny na tkaninie, obszycie i wypełnienie kulkami styropianowymi.

Obicia na kanapy lub fotele z indywidualną grafiką – widzieliście wyżej. Możemy wydrukować grafikę, która odmieni wygląd całego pubu, albo biura.

Słowem dopowiedzenia, tkaniny, które stosujemy mają atesty trudnopalności.

Wnętrzu można nadać charakter dzięki indywidualnym roletom przeciwsłonecznym. Wyglądają obłędnie,a mogą być także oryginalnym nośnikiem marketingowym.

Rolety okienne z indywidualnym zadrukiem metodą druku sublimacyjnego.
Druk sublimacyjny rolet okiennych, według zainteresowań załogi Exad Pro. Popkultura, jak okiem spojrzeć.

Ta niesamowita barwność i nasycenie druku sublimacyjnego na tkaninach, świetnie się sprawdza w systemach ram aluminiowych z wymienną grafiką. Proste w montażu, z oszczędnym podświetleniem LED. Taka widoczna i elegancka reklama jest ciekawym kanałem komunikacji marketingowej. Musimy dopowiadać, że je wykonujemy? 😉

System ram podświetlanych LED do wielokrotnej prezentacji. Wydruk sublimacyjny na materiale tekstylnym do podświetleń.
Ramy aluminiowe z podświetleniem LED z nieograniczoną możliwością wymiany grafiki reklamowej. Ramy i druk wykonaliśmy dla IKEA Gdańsk.

Podsumowując: druk sublimacyjny to świetna jakość, możliwości dostępne tylko w tej technologii i ekologia. Czego chcieć więcej? Polecamy się!

Druk sublimacyjny. Bezpośrednio i szybko.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin